» مرد؟
» لبخند پشت خاکریز
» اس ام اس ولادت امام زمان (ع)
» مناجات با امام زما(ع) حاج حسین خلج
» آیت الله جوادی آملی:بانک ربوی توان اقتصاد مقاومتی را ندارد
» زندگی نامه شهید همت
» جمشید جان شهادتت مبارک
» آزادی مرزبانان ایرانی
» دستی در خاک، دستی در باد
» خاطره ای از فرمانده شهید مهدی باکری
درباره ما

پیوندهای روزانه
دیگر امکانات

عشقی که زندگی می بخشد

همین الان می خواهم به محک کمک کنم

اهدای عضو اهدای زتدگی ثبت نام کارت اهدای عضو همین حالا

آسایشگاه خیریه کهریزک

کمک به مددجویان

سایت نوحه
یالثارات الحسین(ع)
كد لوگوي ما

پیوندهای وبگاه
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
» ()
گمان نکن زرنگی کرده ای
+ نویسنده بنده خدا در ۱۳٩٠/۱۱/۱٥ | نظرات ()

گمان نکن زرنگی کرده ای (گفتاری از آیه الله بهاء الدینی)

 
وقتى عمل، صالح است که حقوق و حدود خدا محفوظ بماند.
اگر چشمت یک نگاه بد بکند توى سرت مى‏خورد، خیال نکن!
الآن نمى‏فهمى. این‏ها این آثار را دارد.
گمان نکن زرنگى کرده‏اى و به محرمات الهى نگاه مى‏کنى و فردا خبرى نیست.

 


صیانت از سرمایه‏ها

 قرآن مى‏گوید: همه شما سرمایه‏تان را از دست داده‏اید، ورشکسته هستید، نیرو و چشم و دست از دست رفته است. اگر ایمان و عمل صالح دارى، به درد مى‏خورد. آن‏ها که ایمان به خدا پیدا کردند و عمل صالح انجام دادند، اگر چشم را از دست دادند، در برابر آن ایمان قلبى دارند؛ ولى گمان نکنید که همه اعمال ما صالح است، هزار عیب دارد.

 

معلوم نیست که همه اعمال صالح باشد. تمام شرق و غرب مشغول فعالیت هستند، ولى این فعالیت کتک هم مى‏خواهد، این کشور را آتش بزن، آن یکى را آتش بزن.

 

همه مشغولند ولى عمل، صالح نیست. آدم ریاکار مى‏خواهد در اعمالش ریاکارى کند. این که عمل صالح نیست. این عمل از تو یک شیطان تربیت مى‏کند.

 

با این اعمال و ریاکارى‏ها از آدمیت فاصله پیدا مى‏کنى. الا الذین ءامنوا و عملوا الصالحات.

انبیا و اولیا، توفیقات داشتند. آن‏ها مثل ما نبودند که با چهار تا سلام حواسمان پرت شود، با چهار تا دست‏بوسى خیال کنیم خبرى هست. اگر همه جهان هم دست تو را ببوسند، همان موجودى که بوده‏اى، هستى.

 

اگر دروغگو بودى، همان دروغگویى. وقتى عوض مى‏شوى که دروغ‏ها کنار گذاشته شود، خیانت‏ها نباشد، بازى‏گرى‏ها همه تعطیل شود.

تو یک آدم بازى‏گرى بوده‏اى و حالا اگر همه دنیا دست تو را ببوسند، مى‏خواهى بگویى من بازیگر نیستم؟ وقتى بازیگر نیستى، که خودت را بسازى. باید دست از هوى و هوس بردارى، بنده شیطان نباشى.

 

تو مقاومت از شیطان خیلى بالاتر است. چرا این قدر بیچاره هستى؟ اگر خودسازى کردى، دروغ نمى‏گویى، معصیت خدا ندارى، تجاوز به حقوق دیگران نمى‏کنى.

 

مراعات حقوق

 

این همه اختلافات حقوقى براى چیست؟ براى این است که سرقت شده است، حق تضییع شده است. منتها نتوانسته است یک کشورى را بخورد، یک مغازه یا خانه یا مزرعه را خورده است.

 

این معنایش این نیست که بهتر از آمریکا هستى. تو بیش از این هنر نداشتى! هنر تو این بود که خانه مردم را به او ندهى. بیش از این زورت نرسیده است.

 

نه این که آدم خوبى هستى. آدم بدى هستى. منتها قدرت تو در همین حدود بوده است که خانه‏اى غصب کنى، باغى را غصب کنى، مزد یک کارگرى را بخورى.

 

زورت به کارگر مى‏رسد. کارگر را تا مزدش را به او ندهى خستگى او در نمى‏رود. ولى یک جور بازى سر او درمى‏آورى. امروز او را رد مى‏کنى، فردا هم رد مى‏کنى.

 

این، عمل صالح نیست. وقتى عمل، صالح است که حقوق و حدود خدا محفوظ بماند. اگر چشمت یک نگاه بد بکند توى سرت مى‏خورد، خیال نکن! الآن نمى‏فهمى. این‏ها این آثار را دارد. گمان نکن زرنگى کرده‏اى و به محرمات الهى نگاه مى‏کنى و فردا خبرى نیست. این کار از تو یک شیطانى تربیت مى‏کند که فردا سوسمار هم مى‏خورى.

 

خداى تعالى همه را آگاه کند و همه را موفق کند، که خود را بسازد، نگاهش به مردم نباشد که مردم ما را سلمان مى‏دانند. اگر باطن تو یک گرگ باشد و تمام شرق و غرب هم به تو نظر سلمان کنند، تو گرگ هستى. مگر وقتى که خودت را به طورى بسازى که گرگ نباشى، شیطنت نکنى، قلدرى نکنى و این، توفیقات الهى مى‏خواهد.

منبع:سایت تبیانبرچسب‌ها: آیت الله بها الدینی, سخنی از بزرگان, گفتاری از آیه الله بهاء الدینی, گمان نکن زرنگی کرده ای
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ و متعلق به وبلاگ یالثارات الحسین می باشد و کپی برداری از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...