تبلیغ محرم

 

 
نزدیک است که شهرستان ها از مشایخ علما خالى بمانند! این اهل علم هستند که مردم را از دقایق امور دینى باخبر مى کنند و دین آن ها را حفظ مى کنند و ضروریات دین را به مردم مى رسانند.

درباره تبلیغ، منبر، عزاداری و مسائل پیرامونی، دقت ها و نکاتی در زندگی علماء دیده می شود که برادرانی که به این امور اهتمام دارند، علی الخصوص طلاب و مبلغینی که در این حرکت عظیم تبلیغی، که به برکت خون سید الشهداء – علیه السلام – در ماه های محرم و صفر جریان دارد، شرکت دارند، از مرور و توجه به آنها بهره ها می برند. از این میان، برخی حکایات و نکات که مراجع بزرگوارمان، به مناسبت، بیان کرده اند، جایگاه ویژه ای دارد. آنچه در پی می آید، حکایات و نکاتی است که از زبان مرحوم حاج آقای بهجت – اعلی الله مقامه – در ارتباط با این موضوعات نقل شده (مطالبی که شاید برای استفاده بهتر، مناسب بوده و از ایشان نیست، بین [ ] قرار داده شده است) و به مناسبت ماه عزا و ماتم، محرم، درپایگاه اینترنتی مرکز تنظیم و نشر آثار ایشان قرار گرفته است، که با اندک تصرفاتی در نگارش و ترتیب و تنظیم مطالب و برخی توضیحات مختصر، در دو بخش تقدیم می شود. از خدای متعال توفیق توجه و عمل به رهنمودهای علمای والامقام که همواره مرزبان حدود شریعت و دعوت کننده به حق بوده اند، خواستاریم.

                                                                                                     

  نیاز به تبلیغ و لزوم وجود روحانی لزوم وجود روحانى

نزدیک است که شهرستان ها از مشایخ علما خالى بمانند! این اهل علم هستند که مردم را از دقایق امور دینى باخبر مى کنند و دین آن ها را حفظ مى کنند و ضروریات دین را به مردم مى رسانند.

شخصى به محلى رفته بود و دیده بود که مردم مرده هاى خود را در دیوار مى گذارند! چه بسا شیعیان که در بلاد غیر اسلامى و یا اسلامى هستند و حتى به یک روحانى دسترسى ندارند تا مسایل اولیه خود را از او بپرسند. ده میلیون شیعه در ترکیه به صورت پراکنده هستند، خدا مى داند آیا ده عالم به اندازه اى که بتوانند رساله را به آن ها تعلیم کنند، دارند یا خیر؟ هم چنین ده ها میلیون دیگر در سراسر جهان. آیا نباید در فکر آن ها باشیم؟! [1]

 

تبلیغ دینى

شنیدم زمانى که مرحوم آقا شیخ غلامرضا یزدى [2] در یزد اقامت داشت ... هرگاه به روستاهاى اطراف مى رفت با خود نان و ماست و... بر مى داشت و به هر ده که مى رسید، قرائت نماز و مسایل مورد نیاز را به مردم یاد مى داد و آن گاه به آبادى دیگرى مى رفت و همه حال خوراکش از خودش بود و از غذاى مردم پرهیز مى کرد.

آنان که مثل انبیا - علیهم السلام - مأمور تبلیغ هستند و بدون چشم داشت و منت ، کار آن ها را انجام دهند، خدا مى داند چه مقامى دارند! البته در صورتى که عالم بما یفعل و یترک و عمال بما یأمر و ینهى [= به آن چه باید عمل و ترک شود، آگاه باشد؛ و به آن چه امر یا نهى مى کند، عمل کند.] باشند. اگر کسى تشخیص بدهد که به این کار اقدام کند و عالم و عامل باشد و با نشر علم، شکرانه اش را ادا کند، باید از شادى کلاهش را به عرش ‍ بیندازد. [3]

 

اهمیت منبر، روضه و عزاداری و شرایط آن  منبرىِ با اخلاص

 در رشت، یک اهل منبر بود که مى گفت: وقتى بالاى منبر مى روم اول به امام حسین - علیه السلام - سلام مى دهم ، اگر جواب مرا داد، منبر را ادامه مى دهم ، وگرنه از مردم عذرخواهى مى کنم و به پایین مى آیم. شخصى از او سۆال کرد که چه کار کردى که به این مقام رسیدى؟ گفت: یک مجلسى بود و دو تا منبرى دعوت کرده بودند؛ یکى من بودم و یکى دیگرى. آن منبرى، قبل از من به منبر رفت. و من در دل گفتم: طورى باید صحبت کنم که منبر او را خراب کنم، ولى با نفس خودم مبارزه کردم و تا چهل روز به منبر نرفتم و خداوند این عنایت را به من کرد. [4]

اهمیت منبر رفتن

سۆ ال : گاهى انسان به خود اجازه منبر رفتن نمى دهد، چون مى داند به تمام آنچه مى گوید، عمل نمى کند. آیا این کار درست است ؟

جواب : یک نفر را به راه آوردن ، یک سنى را شیعه کردن ، یک کافر را مسلمان نمودن ، از اهم واجبات است ، چه ربطى به فاسق بودن انسان دارد؟! از این گذشته، آن چه را که دیگران نمى توانند بگویند، مانند فضایل اهل بیت - علیهم السلام - [بگوید] تا گفتارش بر خلاف کردارش نباشد.

 

چرا روضه نمى خوانى ؟

زمانى آقاى شیخ هادى خراسانى - رحمه الله - [در] ایام فاطمیه، پیغمبر - صلى الله علیه و آله و سلم - را در خواب مى بیند، حضرت به ایشان مى فرماید: چرا روضه نمى خوانى؟ مگر مجالس عزا را نمى بینى؟!

هم چنین ایشان در ایوان طلاى حضرت امیر - علیه السلام - نگاه مى کند و مى بیند حضرت فاطمه - علیهاالسلام - دست به پهلو گذاشته و به مجلس ‍ روضه وارد مى شود. مى رود و مى بیند شیخ محمد على خراسانى - رحمه الله - ظاهراً در منزل آقا سید ابوالحسن اصفهانى و یا مرحوم میرزاى نائینى - رحمهما الله - بالاى منبر است. [5]

 

مرجعیت یا منبر؟

آقا شیخ هادى خراسانى - رحمه الله - که از علماى عصر ما محسوب مى شد، و شاید بنده او را ندیده باشم، مقامش عالى است و کتاب هایى تصنیف نموده است، اما این که از کتاب هاى ایشان چیزى طبع شده یا نه؟ اطلاعى ندارم. او مى گفته است: بعد از مرحوم آقا سید محمد کاظم یزدى جهت تدریس دورم جمع مى شدند، ولى من به جهت صعوبتِ امر و عظمتِ تکالیف، از پست تدریس و مقام ریاست و مرجعیت کناره گیرى کردم.

 

زیاد بوده اند از میان علما، کسانى که زیر بار مرجعیت و ریاست نرفتند، و شاید بعضى از آن ها خود را از دیگران اعلم مى دانستند!

هم چنین ایشان مى گفته است: حضرت رسول - صلى الله علیه و آله و سلم - را خواب دیدم که به من فرمود: چرا مرجعیت را قبول نمى کنى ؟

عرض کردم : سنگین و سخت است . فرمود: پس منبر برو، اما با سه شرط:

اول این که: هر جا وعده دادى ، تخلف نکن !

دوم این که: هر چه بابت منبر به تو دادند بگیر و به کم و زیادش کار نداشته باش .

سوم این که: اگر روى منبر بودى و در اثناى سخنرانى تو در مجلس پذیرایى کردند و چاى، آب، شربت یا چیز دیگرى دادند، ایراد مگیر و ناراحت مشو.

ناقل این مطلب یکى از منبرى هاى خوب تهران بود که منبرش را دیده بود و مى گفت: اگر بگویند منبرش مثل آقا میرزا هادى خراسانى یا بهتر بود و یا هست ، بشنو و باور نکن! [6]

 

پی نوشت ها:

[1] در محضر حضرت آیت الله العظمى بهجت 1: 345.

[2] حضرت آیت الله حاج شیخ غلامرضا یزدى (1338-1295 شمسى): صاحب کتاب هایى چون: مفتاح علوم القرآن، ترجمه نماز و...

[3] در محضر حضرت آیت الله العظمى بهجت 1: 233.

[4] نکته هاى ناب: 144.

[5] در محضر حضرت آیت الله العظمى بهجت 2: 408 .

[6] در محضر حضرت آیت الله العظمى بهجت 1: 258.

تهیه و تنظیم:محسن تهرانی-گروه حوزه علمیه تبیان

/ 2 نظر / 111 بازدید
sahar

سلام وبلاگ زیبایی داری اجرت با ارباب بی کفن به منم سر بزن التماس دعای فرج